پژوهشگر      دکتر اسداله نقدی

ویژگی طرح: پایان نامه

دستگاه اجرایی: استانداری همدان

نوع پژوهش: نامشخص

نوع سفارش: به سفارش دستگاه اجرایی

تاریخ شروع: 1397/1/1

تاریخ پایان: 1398/1/1

نوع طرح : نمونه آزمایشگاهی

هزینه : 0

توضیحات :

خلاصه مدیریتی اهم موضوعات(کاستی ها و فرصتها) به شرح موارد زیر :

- ارتقاء جایگاه زنان و دسترسی بیشتر به خدمات اجتماعی از اشتراکات کشورهای توسعه یافته می باشد.

- امتیازات استان همدان بعنوان پایتخت تاریخ و تمدن از نظر :کشاورزی و صنایع دستی،جاذبه های گردشگری و مرجعیت علمی و پزشکی در منطقه غرب می باشد.

نماگرهای جمعیتی استان و شاخص های زنان: نسبت جنسیتی نقاط شهری به نسبت جنسیتی کل کشور  پایین تر است که از جمله علل مهم آن مهاجرت فرستی بودن همدان به دلیل : نسبت بالای جمعیت روستایی در استان،خشکسالی های سنوات اخیر،نبود صنعت و وضعیت اقتصادی نامساعد و بافت اجتماعی محافظه کارانه می باشد.

- مسئله تحولات جمعیت،مهاجرت و تبعات آن بر زنان: مهاجرت های مردانه علاوه بر افزایش سن یا فرسایش شانس ازدواج برای دختران روستایی سبب ایجاد معضلی به نام "مسئله اجتماعی خاموش و نامرئی" شده است.

 محور آموزش و زنان همدان:که دسترسی فیزیکی زنان به مراکز آموزش عالی می باشد اما کیفیت و استاندراد این مراکز مسئله مهمی است ک باید لحاظ گردد.

آسیب های اجتماعی و خشونت زنان: باید اقدامات پیشگیرانه برای کاهش نرخ خشونت خانگی صورت پذیرد.

توانمندیهای اجتماعی و سیاسی زنان : با توجه به مصوبه دولت مبنی بر واگذاری 30 درصد پست های مدیریت به زنان می بایست مدیران ارشد استان سهم تصدی گری زنان در استان را محقق نمایند.

زنان و فعالیت های داوطلبانه و سمن های فعال در حوزه زنان: تقویت حضور زنان در سمن های فعال مربوط به امور زنان و خانواده در استان نیاز است.

تامین اجتماعی و زنان:  تعداد قابل توجه زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد نشان از زنانه شدن فقر است و می بایست اعتبارات حمایتی بیشتری به به شهرهای نهاوند و همدان اختصاص یابد.

مشارکت اقتصادی و اشتغال زنان: اشتغال زنان در بخش غیر رسمی رو به افزایش است که نیاز به حمایت های قانونی برای آسیب های اجتماعی  دارد

نقش زنان در اقتصاد روستاهای قطب و رویش "خوشه های توسعه": زنان در برخی روستاها بصورت خودجوش علاوه بر کشاورزی و باغداری در صنایع دستی بعنوان نیروی خوشه های صنعتی و تولیدی می باشند.  

مشارکت در عرصه تربیت بدنی،فرهنگ و هنر: در برخی رشته های ورزشی زنان پیشگامند و می بایست دسترسی به فضاهای ورزشی متناسب با نیازها فراهم گردد.

محورهای اصلی مسائل اجتماعی : حل مشکلات مرتبط با ازدواج و طلاق از قبیل : بیکاری، نیازهای ضروری(مسکن، تجهیزات زندگی و..)و حاشینه نشینی در نظر گرفته شود.

توریسم و زنان: همدان در زمینه گردشگری یکی از ده قطب مهم ایران است و می بایست فرصت مشارکت زنان بعنوان سرمایه گذار یا مدیر پروژه های گردشگری فراهم و از کارآفرینان زن در این حوزه حمایت بیشتری گردد.

در این سند ضمن شناخت آسیبها ، فرصتهای استان بیان شده و در رتبه بندی توسعه جنسیتی با روش تحلیل آماریtopsis   ،شهرستان همدان در رتبه اول قرار گرفته است.

در ادامه به یکسری ماموریت ها و برنامه های عملیاتی به تفکیک  نهادهای پوشش دهنده از قبیل: استانداری، بهزیستی، شهرداری، شبکه بهداشت، نظام بانکی ،صمت ،صدا و سیما،تربیت بدنی ، بنیاد مسکن ،آموزش و پرورش پرداخته گردیده است.

همچنین راهکارهای استانی ارتقاء وضعیت زنان در دو بخش : راهبردهای استانی و برنامه های عملیاتی استانی تحقق راهبردها (شامل: هدف کمی،برنامه،دستگاه مربوط،ظرفیت ها و انتظارات) در طرح مذکور درج گردیده است.

خلاصه :

پژوهش آشکارترین وسیله ی عزت و قدرت یک کشور است.

علم و پژوهش: دانش،‌ آشکارترین وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیانهای اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آنها را به دست گیرد. ما به سوءاستفاده از دانش مانند آنچه غرب کرد، توصیه نمیکنیم، اما مؤکّداً به نیاز کشور به جوشاندن چشمه‌ی دانش در میان خود اصرار میورزیم. بحمدالله استعداد علم و تحقیق در ملّت ما از متوسّط جهان بالاتر است. اکنون نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده و با سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بود -یعنی یازده برابر شتاب رشد متوسّط علم در جهان- به پیش رفته است.

اطلاعات تماس

شماره تماس : 38256049 داخلی 370

دورنگار: 38256049(081)

ایمیل : pajohesh@ostan-hm.ir

آدرس: همدان- بلوار بعثت - استانداری همدان - دفتر برنامه ریزی و نوسازی اداری