مراسم افتتاحیه هفته پژوهش و فناوری استان در سال 1399

مراسم افتتاحیه هفته پژوهش و فناوری استان در سال 1399

مراسم افتتاحیه هفته پژوهش و فناوری استان در روز شنبه 15 آذرماه از ساعت 9 تا 10 صبح با حضور مدیرکل آموزش و پرورش، معاونین مدیرکل، معاونین استانداری، روسای دانشگاه های استان، اعضای ستاد استانی هفته پژوهش و جمعی از دانش آموزان  و معلمان پژوهنده به صورت مجازی برگزار شد.

ابتدا پس از تلاوتی چند از کلام ا.. مجید، مدیرکل آموزش و پرورش استان ضمن عرض خیر مقدم مطالبی را در خصوص اهمیت پژوهش در آموزش و پرورش در سطح دانش آموزان و معلمان بیان نمودند و اظهار داشتند: در آموزش و پرورش، سیاستگذاری پژوهشی در شورای تحقیقات که بسیار پویا و فعال است انجام می شود. پژوهش سرای های دانش آموزی در ادارات تابعه یکی از مهم ترین مکان و مراکز پژوهشی است که دانش آموزان در این پژوهش سراها به تحقیق کردن و انجام آزمایش های علمی و فناورانه مشغول هستند. در این مراکز دانش آموزان روش پژوهیدن را می آموزند. در سال گذشته 105 دانش آموز پژوهنده برتر در جشنواره و مسابقات علمی و پژوهشی رتبه های کشوری و استانی کسب نمودند.

جناب آقای محمد پورداود در آیین افتتاح هفته پژوهش که به صورت مجازی برگزار شد، با تسلیت شهادت شهید فخری زاده و گرامیداشت هفته پژوهش، اظهار کردند : پژوهش زیربنای اصلی پیشرفت جوامع است و در دنیای امروز ممالکی که به استقلال و اهداف توسعه جامعه خویش بها می دهند در برنامه ریزی های استراتژیک و سیاست گذاری های علمی خود پژوهش را در اولویت نخستین قرار داده اند.

  ایشان با بیان این که کشورهای پیشرفته جهان منابع انسانی و مالی فراوانی را به منظور انجام پژوهش های علمی در اختیار دانشگاه ها و نهاد تعلیم و تربیت و موسسات پژوهشی قرار می دهند، افزودند: امروز به جرأت می‌توان گفت که پیشرفت های اقتصادی و فن آوری های نوین زاییده پژوهش گسترده علمی هستند.

در ادامه برنامه، دانش آموز سینا یوسفی به ارائه مقاله علمی خود با عنوان «بررسی کاربرد نانو سنسورها در علوم مختلف» پرداختند. همجنین دو نفر دیگر از دانش آموزان به نام های گلسا امینی و فاطمه جعفری مقاله پژوهشی خود را با عنوان بررسی ویژگی های گیاه شناختی گیاه زعفران به طور مطلوب ارائه کردند.

پس از ارائه یافته ها توسط دانش آموزان پژوهنده، فیلم سخنرانی جناب آقای دکتر محمدی فر رئیس محترم دانشگاه بوعلی سینا پخش شد. ایشان در فرمایشات خود به اهمیت موضوع آموزش پژوهش در کف مدرسه به دانش آموزان تاکید نمودند. آقای دکتر محمدی فر در بخشی از سخنان خود از پژوهش و فناوری به عنوان مقدمه خلق ثروت از علم و دانش نام بردند و اظهار داشتند که بایستی این موارد در راستای اقتصاد مقاومتی قرار بگیرد.

در پایان مراسم نیز زنگ پژوهش با حضور خبرنگاران صدا و سیما و نمایندگان کمیته تبلیغات ستاد استانی هفته پژوهش نواخته شد.

پژوهش آشکارترین وسیله ی عزت و قدرت یک کشور است.

علم و پژوهش: دانش،‌ آشکارترین وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیانهای اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آنها را به دست گیرد. ما به سوءاستفاده از دانش مانند آنچه غرب کرد، توصیه نمیکنیم، اما مؤکّداً به نیاز کشور به جوشاندن چشمه‌ی دانش در میان خود اصرار میورزیم. بحمدالله استعداد علم و تحقیق در ملّت ما از متوسّط جهان بالاتر است. اکنون نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده و با سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بود -یعنی یازده برابر شتاب رشد متوسّط علم در جهان- به پیش رفته است.

اطلاعات تماس

شماره تماس : 38256049 داخلی 370

دورنگار: 38256049(081)

ایمیل : pajohesh@ostan-hm.ir

آدرس: همدان- بلوار بعثت - استانداری همدان - دفتر برنامه ریزی و نوسازی اداری