برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری استان در سالن همایشهای بین المللی دانشگاه علوم پزشکی همدان

برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری استان در سالن همایشهای بین المللی دانشگاه علوم پزشکی همدان
 روز چهارشنبه 20 آذرماه مصادف با پنجمین روز هفته پژوهش، که به عنوان «پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی» انتخاب شده  مراسم جشنواره برگزیدگان پژوهش و فناوری از ساعت 9 الی 12 در محل سالن همایش های دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار گردید .در این مراسم از  48 نفر  از پژوهشگران، کارآفرینان، طرح های فن آورانه برتر تجلیل گردید. (فناوران برتر:10، دانشگاهی:27 ، کارمندی:7، واحدهای تحقیق و توسعهR&D برتر (پارک و صنعت معدن) :4 )
تعداد پژوهشگران به تفکیک گروه های آموزشی 27 نفر تعین شد که عبارتند از : رشته های کشاورزی:6 نفر،فنی مهندسی: 6 نفر، علوم پایه و شیمی:5 نفر، علوم انسانی و حوزه علمیه:6 نفر،علوم پزشکی :3 نفرو هنر و معماری:1 نفر

دانشگاه آزاد اسلامی نیز با همکاری شهرداری و صدا و سیما و دستگاه­های ذیربط فعالیت­های مربوط به تبلیغات و اطلاع ­رسانی را مطابق سنوات قبل بر عهده داشت. به گزارش کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات هفته پژوهش استان سخنرانان زیر در این مراسم سخنرانی کردند.

فیلم همایش

محمدی‌فر به کمیته‌های هفت‌گانه ستاد هفته پژوهش در استان همدان اشاره و تشریح کرد: کمیته انتخاب پژوهشگران برتر دانشگاهی بر عهده دانشگاه بوعلی سینا بود، سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان کمیته انتخاب کارمندان برتر پژوهشی، کمیته فناوران برتر به عهده پارک علم و فناوری، کمیته تبلیغات توسط دانشگاه آزاد اسلامی، کمیته دانش‌آموزی توسط آموزش و پرورش، کمیته اجرایی توسط دانشگاه علوم پزشکی و کمیته نمایشگاهی که توسط جهاد دانشگاهی برنامه ریزی و اجرا شد.

رشید حیدری مقدم رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز توجه به حوزه‌های گوناگون علم و فناوری به‌خصوص مبحث IT را خواستار شد و گفت: برون‌رفت از روزمرگی کلید اساسی این حوزه است و نقشی که پژوهشگران و محققان ایفا می‌کنند، بسیار اساسی است.

وی کار و پژوهش و جرئت در حرکات پیشروانه علمی را نیاز امروز جامعه علمی کشور دانست و تصریح کرد: رسالت امروز دانشگاه در زمینه اشتغال، IT و توسعه همه‌جانبه کشور بوده و دستیابی به دانشگاه نسل سوم، حداقل ضرورت امروز ایران اسلامی است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان نیز با اشاره به نقش ویژه و برجسته دانشگاه‌ها در توسعه سیاسی اجتماعی استان همدان گفت: در انتخابات امسال شاهد حضور بیش از ۵۰ نفر از استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در استان همدان هستیم.

مصطفی آزادبخت تأکید کرد: ارتباط میان پژوهش و صنعت اصلی اساسی و حلقه مفقوده امروزه جامعه است و ضرورت دارد با مدیریت علمی صحیح تحقیقات دانشگاهی و پژوهش‌های تئوریک را که جایگاه بسیار بالایی در دنیای علمی دارد به واقعیت‌ها و نیازهای امروز جامعه پیوند زد.

پژوهش آشکارترین وسیله ی عزت و قدرت یک کشور است.

علم و پژوهش: دانش،‌ آشکارترین وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیانهای اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آنها را به دست گیرد. ما به سوءاستفاده از دانش مانند آنچه غرب کرد، توصیه نمیکنیم، اما مؤکّداً به نیاز کشور به جوشاندن چشمه‌ی دانش در میان خود اصرار میورزیم. بحمدالله استعداد علم و تحقیق در ملّت ما از متوسّط جهان بالاتر است. اکنون نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده و با سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بود -یعنی یازده برابر شتاب رشد متوسّط علم در جهان- به پیش رفته است.

اطلاعات تماس

شماره تماس : 38256049 داخلی 370

دورنگار: 38256049(081)

ایمیل : pajohesh@ostan-hm.ir

آدرس: همدان- بلوار بعثت - استانداری همدان - دفتر برنامه ریزی و نوسازی اداری