37 طرح پژوهشی فضایی اجرایی می شود

37 طرح پژوهشی فضایی اجرایی می شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، هادی رضایی سرپرست معاونت پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در این باره گفت: در راستای توسعه تعاملات و همکاری‌های مشترک پژوهشگاه فضایی ایران با دانشگاه‌های کشور و حمایت از طرح‌های پژوهشی در این مراکز، این پژوهشگاه پروژه‌های متعددی را با مراکز دانشگاهی به اجرا درآورده که از جمله آن‌ها ۳۷ پروژه با پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با مبلغی معادل ۱۰ میلیارد ریال است.

وی با بیان اینکه این پروژه‌های پژوهشی مشترک شامل ۱۸ پروژه مستقل، ۱۱ پایان‌نامه دکتری و ۸ پایان‌نامه کارشناسی ارشد است، خاطرنشان کرد: در اجرای این پروژه‌ها، ۲۵ استاد دانشگاه پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، ۱۱ دانشجوی دکترا و ۸ دانشجوی کارشناسی ارشد این دانشگاه فعالیت دارند.

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی با تاکید بر نیاز محور بودن همکاری‌های پژوهشگاه فضایی ایران با دانشگاه‌ها افزود: یکی از پروژه‌های مشترک با پردیس فنی دانشکده‌های دانشگاه تهران، طرح پژوهشی در حوزه پیشرانش با عنوان «شناسایی کامل شیر تراستر (براساس نمونه‌های جهانی) و طراحی نمونه مهندسی قابل استفاده در تراسترهای سامانه‌های فضایی» است که با همکاری پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران در دست اجرا است.

پژوهش آشکارترین وسیله ی عزت و قدرت یک کشور است.

علم و پژوهش: دانش،‌ آشکارترین وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیانهای اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آنها را به دست گیرد. ما به سوءاستفاده از دانش مانند آنچه غرب کرد، توصیه نمیکنیم، اما مؤکّداً به نیاز کشور به جوشاندن چشمه‌ی دانش در میان خود اصرار میورزیم. بحمدالله استعداد علم و تحقیق در ملّت ما از متوسّط جهان بالاتر است. اکنون نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده و با سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بود -یعنی یازده برابر شتاب رشد متوسّط علم در جهان- به پیش رفته است.

اطلاعات تماس

شماره تماس : 38256070 داخلی 584

دورنگار: 38256049(081)

ایمیل : pajohesh@ostan-hm.ir

آدرس: همدان- بلوار بعثت - استانداری همدان - دفتر برنامه ریزی و نوسازی اداری